ICC Under-19 World Cup 2022 Schedule Groups Time Venues Squads

p0mfakp8 icc u19 world cup 2022

With the ICC U-19 Cricket World Cup scheduled to begin from January 14, fans from around the world will be glued to their television screens to catch a glimpse of some of the rising stars. The tournament is being held in the Caribbean islands for the first time in history and will see 48 matches played in four venues; Antigua, Guyana, Saint Kitts and Trinidad. The venue for the final will be Sir Vivian Richards Stadium in North Sound, Antigua. Alongwith India, 15 other teams will be participating in the biennial event and have been slotted in four groups, where they will face each other in a round-robin format to reach the Plate and Super League stages.

The summit clash is set to be held on February 5.

Yash Dhull will be captaining the Indian team, who are also four-time champions (2000, 2008, 2012 and 2018).

Groups-

Group A: Bangladesh, England, Canada, UAE

Group B:India, Ireland, South Africa, Uganda

Group C: Afghanistan, Pakistan, Papua New Guinea, Zimbabwe

Group D: Australia, Scotland, Sri Lanka, West Indies

(All matches will start at 7:30 PM IST)

India U-19 Squad:

Yash Dhull (c), Harnoor Singh, Angkrish Raghuvanshi, SK Rasheed (vc), Nishant Sindhu, Siddarth Yadav, Aneeshwar Gautam, Dinesh Bana, Aaradhya Yadav, Raj Angad Bawa, Manav Parakh, Kaushal Tambe, RS Hangargekar, Vasu Vats, Vicky Ostwal, Ravikumar, Garv Sangwan.

India U-19 Travelling Reserves:

Rishit Reddy, Uday Saharan, Ansh Gosai, Amrit Raj Upadhyay, Amrit Raj Upadhyay.

Afghanistan U-19 Squad:

Suliman Safi (c), Ijaz Ahmadzai(vc), Mohammad Ishaq(wk) Suliman Arabzai, Bilal Sayeedi, Allah Noor, Muhammadullah, Khyber Wali, Ijaz Ahmad, Izharulhaq Naweed, Noor Ahmad, Faisal Khan, Naweed Zadran, Bilal Sami, Nangyalai Khan, Khalil Ahmad, Abdul Hadi, Bilal Tarin, Shahid Hassani and Younis.

Australia U-19 Squad:

Cooper Connolly (c), Harkirat Bajwa, Aidan Cahill, Joshua Garner, Isaac Higgins, Campbell Kellaway, Corey Miller, Jack Nisbet, Nivethan Radhakrishnan, William Salzmann, Lachlan Shaw, Jackson Sinfield, Tobias Snell, Tom Whitney, Teague Wyllie.

Australia U-19 Travelling Reserves:

Liam Blackford, Liam Doddrell, Joel Davies, Sam Rahaley, Aubrey Stockdale.

Bangladesh U-19 Squad:

Rakibul Hasan(c), Prantik Nawrose Nabil(vc), Mahfijul Islam, Iftakhar Hossain Ifti, SM Meherob Hasan, Aich Mollah, Abdulla Al Mamun, Gazi Mohammad Tahjibul Islam, Ariful Islam, Md Fahim, Mohammad Musfik Hasan, Ripon Mondol, Md Ashiqur Zaman, Tanzim Hasan Sakib, Naimur Rohman Noyon.

Bangladesh U-19 Travelling Reserves:

Ahosun Habib Leon, Jishan Alam.

Canada U-19 Squad:

Mihir Patel(c), Anoop Chima, Arjuna Sukhu, Ethan Gibson, Gavin Niblock, Gurnek Johal Singh, Harjap Saini, Jash Shah, Kairav Sharma, Mohit Prashar, Parmveer Kharoud, Sahil Badin, Sheel Patel, Siddh Lad, Yasir Mahmood

Canada U-19 Non-Travelling Reserves:

Ayush Singh, Eran Maliduwapathirana, Ramanvir Dhaliwal, Yash Mondkar.

England U-19 Squad:

Tom Prest (c), Rehan Ahmed, Tom Aspinwall, Sonny Baker, Nathan Barnwell, George Bell, Jacob Bethell, Josh Boyden, James Coles, Alex Horton, Will Luxton, James Rew, James Sales, Fateh Singh, George Thomas.

Canada U-19 Travelling Reserves:

Josh Baker, Ben Cliff.

Ireland U-19 Squad:

Tim Tector (c), Diarmuid Burke, Joshua Cox, Jack Dickson, Liam Doherty, Jamie Forbes, Daniel Forkin, Matthew Humphreys, Philippe le Roux, Scott Macbeth, Nathan McGuire, Muzamil Sherzad, David Vincent, Luke Whelan, Reuben Wilson.

Ireland U-19 Travelling Reserves:

Robbie Millar.

Ireland U-19 Non-Travelling Reserves:

Ryan Hunter, Ewan Wilson.

Pakistan U-19 Squad:

Qasim Akram (c), Abdul Faseeh, Abdul Wahid Bangalzai, Ahmed Khan,Ali Asfand, Arham Nawab, Awais Ali, Faisal Akram, Haseebullah, Irfan Khan Niazi, Maaz Sadaqat, Mehran Mumtaz, Mohammad Shehzad, Rizwan Mehmood, Zeeshan Zameer.

Pakistan U-19 Travelling Reserves:

Ghazi Ghori (wk), Mohammad Zeeshan.

Papua New Guinea U-19 Squad:

Barnabas Maha(c), Boio Ray, Sigo Kelly, Malcolm Aporo, Toua Boe, Ryan Ani, Aue Oru, Katenalaki Singi, Christopher Kilapat, Junior Morea, Peter Karoho, Patrick Nou, Rasan Kevau, Karoho Kevau, John Kariko.

Papua New Guinea U-19 Non-Travelling Reserves:

Vele Kariko, Gata Mika, Api Ila.

Scotland U-19 Squad:

Charlie Peet (c), Jamie Cairns, Christopher Cole, Aayush Dasmahapatra, Olly Davidson, Sam Elstone, Sean Fischer-Keogh, Gabriel Gallman-Findlay, Jack Jarvis, Rafay Khan, Tom Mackintosh, Muhaymen Majeed, Ruaridh McIntyre, Lyle Robertson, Charlie Tear.

South Africa U-19 Squad:

George van Heerden (c), Liam Alder, Matthew Boast, Dewald Brevis, Michael Copeland, Ethan Cunningham, Valentine Kitime, Kwena Maphaka, Gerhard Maree, Aphiwe Mnyanda, Andile Simelane, Jade Smith, Kaden Solomons, Joshua Stephenson, Asakhe Tshaka.

South Africa U-19 Travelling Reserves:

Hardus Coetzer, Ronan Hermann, Caleb Seleka.

Sri Lanka U-19 Squad:

Dunith Wellalage (c), Shevon Daniel, Anjala Bandara, Pawan Pathiraja, Sadisha Rajapaksa, Wanuja Sahan Kumara, Raveen De Silva, Ranuda Somarathne, Malsha Tharupathi, Traveen Mathew, Yasiru Rodrigo, Matheesha Pathirana, Chamidu Wickramasinghe, Vinuja Ranpul, Sakuna Liyanage, Abhisheak Liyanaarachchi, Sadeesh Jayawardena.

Uganda U-19 Squad:

Pascal Murungi (c), Munir Ismail(vc), Akram Nsubuga, Christopher Kidega, Pius Oloka, Joseph Baguma, Matthew Musinguzi, Ronald Omara, Cyrus Kakuru, Asaba Brian, Isaac Sanyu Ategeka, Ronald Opio, Ronald Lutaaya, Edwin Nuwagaba, Juma Miyagi.

UAE U-19 Squad:

Alishan Sharafu (C), Kai Smith, Dhruv Parashar, Punya Mehra, Ronak Panoly, Ali Aamer Naseer, Adithya Shetty, Soorya Sathish, Sailles Jaishankar, Vinayak Vijaya Raghavan, Aayan Khan, Aryansh Sharma, Jash Giyanani, Shival Bawa, Nilansh Keswani

UAE U-19 Non-Traveling Reserves:

Hassan Khalid, Annant Bhargava, Muhammad Zuhaib, Hamad Mohammed Arshad

West Indies U-19 Squad:

Ackeem Auguste (c), Giovonte Depeiza (vc), Onaje Amory, Teddy Bishop, Carlon Bowen-Tuckett, Jaden Carmichael, McKenny Clarke, Rivaldo Clarke, Jordan Johnson, Johann Layne, Anderson Mahase Matthew Nandu, Shaqkere Parris, Shiva Sankar, Isai Thorne.

West Indies U-19 Travelling Reserves:

Anderson Amurdan, Nathan Edward, Andel Gordon, Vasant Singh, Kevin Wickham.

Zimbabwe U-19 Squad:

Emmanuel Bawa (c), Brian Bennet, David Bennet, Victor Chirwa, Mgcini Dube, Alex Falao, Tendekai Mataranyika, Tashinga Makoni, Connor Mitchell, Steven Saul, Matthew Schonken, Panashe Taruvinga, Matthew Welch, Rogan Wolhuter, Ngenyasha Zvinoera.

Zimbabwe U-19 Non-travelling Reserves:

Aishah Chibanda, Luyanda Mtomba, Tadiwanashe Mwale, Declan Rugg, Tanaka Zvaita.

Fixtures:

Friday, January 14: West Indies v Australia (Guyana National Stadium, Guyana);

Sri Lanka v Scotland (Everest Cricket Club, Guyana)

Saturday, January 15: Canada v UAE (Conaree Cricket Center, St Kitts & Nevis);

India v South Africa (Guyana National Stadium, Guyana);

Ireland v Uganda (Everest Cricket Club, Guyana);

Zimbabwe v PNG (Diego Martin Sporting Complex, Trinidad & Tobago)

Sunday, January 16: Bangladesh v England (Warner Park Cricket Stadium, St Kitts & Nevis);

Monday, January 17: West Indies v Scotland (Warner Park Cricket Stadium, St Kitts & Nevis);

Australia v Sri Lanka (Conaree Cricket Center, St Kitts & Nevis)

Pakistan v Zimbabwe (Queens Park Oval, Trinidad & Tobago)

Tuesday, January 18: England v Canada (Warner Park Cricket Stadium, St Kitts & Nevis);

South Africa v Uganda (Queens Park Oval, Trinidad & Tobago);

Afghanistan v PNG (Diego Martin Sporting Complex, Trinidad & Tobago)

Wednesday, January 19:Australia v Scotland (Conaree Cricket Center, St Kitts & Nevis);

India v Ireland (Brian Lara Cricket Academy, Trinidad & Tobago)

Thursday, January 20: England v UAE (Warner Park Cricket Stadium, St Kitts & Nevis);

Bangladesh v Canada (Conaree Cricket Center, St Kitts & Nevis);

Pakistan v Afghanistan (Brian Lara Cricket Academy, Trinidad & Tobago);

Friday, January 21: West Indies v Sri Lanka (Conaree Cricket Center, St Kitts & Nevis);

South Africa v Ireland (Brian Lara Cricket Academy, Trinidad & Tobago)

Saturday, January 22:Bangladesh v UAE (Warner Park Cricket Stadium, St Kitts & Nevis);

India v Uganda (Brian Lara Cricket Academy, Trinidad & Tobago);

Pakistan v PNG (Queens Park Oval, Trinidad & Tobago)

Afghanistan v Zimbabwe (Diego Martin Sporting Complex, Trinidad & Tobago)

Plate & Super League fixtures to take place between January 25 and February 4 at the following venues:

Sir Vivian Richards Cricket Ground, Antigua

Coolidge Cricket Ground, Antigua

Brian Lara Cricket Academy, Trinidad & Tobago

Queens Park Oval, Trinidad & Tobago

Diego Martin Sporting Complex, Trinidad & Tobago

February 1:Semi-final (Sir Vivian Richards Cricket Ground, Antigua)

Promoted

February 2: Semi-final (Coolidge Cricket Ground, Antigua)

February 5: Final (Sir Vivian Richards Cricket Ground, Antigua)

Topics mentioned in this article

Author: desi123

Desi123.com is an online news portal that aims to provide the latest trendy news for Asians living in Asia and around the World.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *